Na zaproszenie władz belgijskiego miasta Beveren oraz organizacji AXIS Peace Society Beveren w uroczystościach rocznicowych z okazji zakończenia II wojny światowej, które odbyły się 8 maja w miejscowości Beveren /Belgia/, uczestniczyły delegacje Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy SHAPE, Polskiego Przedstawicielstwa Wojskowego przy NATO oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli.
Jednym z głównych punktów obchodów było uczczenie pamięci Stanisława Maczka i dowodzonej przez niego 1 Dywizji Pancernej, która we wrześniu 1944 roku wyzwoliła Beveren i wiele innych flamandzkich miejscowości, jak Ypres, Roulers, Hooglede, Tielt, Ruysselede.
Przy akompaniamencie orkiestry odbył się przemarsz kombatantów, pocztów sztandarowych, władz miasta, zaproszonych gości i mieszkańców pod pomnik Generała Maczka, a następnie pod pomnik Pamięci, pod którymi złożono kwiaty i wieńce.
W Belgii żołnierze dywizji generała Maczka otaczani są wielkim szacunkiem, a ich dokonania do dziś pozostają w pamięci mieszkańców wyzwolonych belgijskich miejscowości.
"W latach 1944-1945 1 DPanc pokonała dystans ok. 1800 km, przechodząc szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. Ogólne straty wyniosły ponad 5,1 tys. zabitych i rannych żołnierzy. W trakcie kampanii dywizji w Europie Zachodniej ponad 52 tys. żołnierzy Wehrmachtu dostało się do polskiej niewoli.
Prawie 34 tys. z nich Polacy schwytali w Wilhelmshaven. Łącznie – czytamy u gen. Maczka - Polakom poddały się: dowództwa twierdzy i bazy marynarki wojennej, floty „Ostfrisland”, 10 dywizji piechoty i ośmiu pułków piechoty oraz artylerii. Ponadto zdobyto na wrogu ogromne ilości sprzętu bojowego – w tym m.in. 3 krążowniki i 18 okrętów podwodnych, a także zapasy amunicji oraz żywności.
Zdobycie bazy niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven przez dywizję gen. Maczka upamiętniono m.in. napisem na jednej z tablic przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie." (muzhp.pl)
Brak komentarzy
Prześlij komentarz